13 grudnia 2015 roku do Krakowa udała się rekordowa pod względem uczestników (ponad 140 harcerzy) delegacja Hufca Brzesko po Betlejemskie Światło Pokoju. Jak co roku, w wyprawie organizowanej przez phm. Renatę Rożkowicz, wraz z druhną Lidią Górą i pwd. Marcinem Gromadzkim, nie zabrakło harcerzy ze Szczepu Drużyn im. Bohaterów Września z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzesku.

Uroczystości rozpoczęły się na Wawelu gdzie najpierw odbył się Apel Powitalny, a następnie harcerze udali się do Katedry Wawelskiej gdzie uczestniczyli we Mszy Św. Pobranie Betlejemskiego Światła Pokoju na krakowskim rynku było ostatnim punktem programu, który zgromadził oprócz harcerzy z Małopolski, również m.in. skautów z Ukrainy. Betlejemskie Światło Pokoju po raz 25. dotarło do Polski, a zanim zostało przywiezione do Krakowa, płomień z Groty Narodzenia Pańskiego harcerze w Zakopanem odebrali od słowackich skautów. Tegoroczne hasło towarzyszące przekazaniu Światła to “Zauważ człowieka”. Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania Światła od 1991 roku.

Tradycyjnie, po przywiezieniu Światełka, harcerze z Hufca Brzesko spotkali się na Wigilii, której gospodarzem był Szczep Drużyn im. Bohaterów Września z PSP 2 Brzesko. Szkolna stołówka “przyjęła” ponad 150 harcerzy z Brzeska, Jadownik, Mokrzysk, Jasienia, Okocimia, Czchowa, Radłowa, Szczurowej, Zaborowa i Tworkowej. Na wstępie, swoim krótkim przedstawieniem artystycznym uraczyły nas harcerki i uczennice z klasy 5a, które wprowadziły nas w Bożonarodzeniowy nastrój. W spotkaniu, wśród zaproszonych gości, udział wzięli dyrektor szkoły mgr Urszula Białka i ks. Zbigniew Baran, który wygłosił Słowo Boże, poświęcił opłatki i pobłogosławił wszystkich zgromadzonych. Ważnym wydarzeniem było złożenie Obietnicy Zuchowej i Przyrzeczenia Harcerskiego przez nowych członków z drużyn z naszego hufca. Następnie druhny Maria Tyka oraz Renata Rożkowicz podsumowały zimowo-świąteczne konursy oraz wyłoniły laureatów wśród uczestników klulinarnej rywalizacji. Na koniec był czas na wspólne życzenia, połamanie się opłatkiem i śpiewanie kolęd.

Na ten świąteczny czas, Szczep Drużyn im. Bohaterów Wrześna wraz z drużynowymi, życzy wszystkim zuchom, harcerzom, instruktorom i sympatykom ZHP zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Czuwaj!

{gallery}harcerskawigilia{/gallery}