„Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza” 
i jak wiadomo „Wszystkim jest z zuchem dobrze”. Te słowa można znaleźć nie tylko 
w Prawie Harcerskim i Zuchowym, ale także można je dojrzeć, obserwując postawę naszej młodzieży, która bardzo ceni sobie braterstwo.


W związku z tym harcerze, zuchy i instruktorzy Hufca Brzesko jak co roku świętowali Dzień Myśli Braterskiej 9-10 marca 2018 r. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 druhów i druhen z Brzeska, Jadownik, Mokrzysk, Jasienia, Tworkowej, Jurkowa oraz Czchowa. Świętowali w sposób niecodzienny dla osób spoza organizacji, ale zwyczajny dla każdego członka Związku Harcerstwa Polskiego.
W piątkowy wieczór zgromadzili się razem przy świeczowisku, podczas którego śpiewali piosenki, a wszystkie patrole harcerskie zaprezentowały dowcipne skecze związane z harcerstwem. W sobotni poranek podzielili się na dwie grupy – harcerze i harcerze starsi udali się na grę terenową, w której musieli się wykazać nie tylko braterstwem i współpracą, ale także znajomością technik harcerskich, wiedzą o Brzesku oraz o dwóch bardzo ważnych dla nich i dla wszystkich Polaków rocznicach przypadających w 2018 roku – setnej rocznicy powstania ZHP oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym samym czasie zuchy „ugryzły” polską historię i tradycje z nieco innej strony. Zaprezentowały przygotowane przez siebie wcześniej teatrzyki, w których zilustrowały polskie legendy. Następnie wykonały plakaty związane z Dniem Myśli Braterskiej.

Po południu, po dwóch dniach pełnych emocji, organizatorzy, czyli Szczep Drużyn im. Bohaterów Września, działający przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Brzesku, podsumowali działania zuchów i harcerzy, mające miejsce na biwaku. Komendant Hufca Brzesko phm. Bartłomiej Turlej wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy i podziękował za spotkanie jego gospodarzom na ręce komendantki szczepu phm. Renaty Rożkowicz oraz Dyrekcji PSP nr 2 na ręce Pani Urszuli Białki.
{gallery}dmb2018{/gallery}