W dniach 13-15 września 2019 r. w Trzebini odbyła się uroczysta inauguracja roku harcerskiego 2019/2020 ZHP Chorągwi Krakowskiej pod hasłem „Powrót do gniazda”. Od piątku Hufiec Trzebinia gościł 1690. zuchów, harcerzy i instruktorów z całej Małopolski. Na owym zlocie nie mogło zabraknąć również naszych harcerzy ze Szczepu Drużyn im. Bohaterów Września z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzesku wraz z druhną komendantką phm. Renatą Rożkowicz oraz druhem pwd. Marcinem Gromadzkim.
Tegoroczna inauguracja zbiegła się z obchodami 80. rocznicy śmierci ks. hm. Mariana Luzara, twórcy harcerstwa w Trzebini, instruktora ZHP, wielkiego przyjaciela młodzieży. Organizatorzy spotkania przygotowali ciekawy program, dostosowany do wieku i umiejętności wszystkich skautów . W piątek uczestniczyliśmy w zajęciach biletowanych (szachy, fotografia, łucznictwo, ratownictwo medyczne, decoupage, savoir-vivre, zumba), a następnie wszystkie drużyny udały się na Taniec ognia. W sobotę rano, na trzebińskim Rynku odbył się uroczysty apel. Po nim czekała na nas gra terenowa, podczas której, rywalizując z innymi patrolami, sprawdzaliśmy swoją wiedzę harcerską, tężyznę fizyczną oraz samodyscyplinę. W niedzielę uczestniczyliśmy w Mszy Świętej oraz apelu, na którym podsumowaliśmy weekend pełen wrażeń. Wręczono nagrody dla najlepszych patroli w poszczególnych pionach oraz przekazano podziękowania dla harcerzy i instruktorów zaangażowanych w organizację tego wydarzenia. Honorowym gościem była Druhna Naczelniczka hm. Anna Nowosad. Po raz kolejny harcerze z brzeskiej „dwójki” pokazali, że harcowanie mają we krwi, zdobywając drugie (drużyna mjr Hubala) oraz trzecie miejsce (patrol Szyszka Szyszce Nie Równa z drużyny Starzyńskiego) w rywalizacji, w której brało udział 33. patrole z województwa małopolskiego.
Rok harcerski 2019/2020 uważamy oficjalnie za rozpoczęty, a organizatorem przyszłorocznej inauguracji będzie Hufiec Brzesko!

pwd. Marcin Gromadzki