W dniach 12-14  września 2014 roku w Nowym Sączu odbyła się uroczysta inauguracja roku harcerskiego 2014/2015 ZHP Chorągwi Krakowskiej pod hasłem “Nowy Sącz dobrze wróży”. W bieżącym roku Hufiec Nowy Sącz podjął się organizacji harcerskiego startu, by pokazać walory Sądecczyzny i zachęcić młodych mieszkańców Małopolski do organizowania i spędzania wolnego czasu na własnym terenie. Od piątku sądeccy skauci gościli 1203 zuchów, harcerzy i instruktorów z całej Małopolski.

Na owym zlocie nie mogło zabraknąćrównież naszych harcerzy z 4 Drużyny Starszoharcerskiej „Zaborowskie Dęby” wraz z podharcmistrzem Piotrem Krawczykiem, harcerzy z 1 Drużyny Starszoharcerskiej „Fatamorgana” z Publicznego Gimnazjum nr 2 orazharcerzy ze Szczepu Drużyn im. Bohaterów Września z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzesku wraz z przewodnikiem Marcinem Gromadzkim. Na sądecką ziemię wybrali się druhny i druhowie w osobach: Zuzanna Kotyńska, Agnieszka Rudnik, Zofia Górska, Weronika Kural, Wiktoria Grodna, Wojciech Zachara, Hubert Małajowicz, Adrian Blecharski, Witold Piróg, Piotr Ropek, Filip Palej oraz Aleksandra Piróg, Julia Małajowicz i Aleksandra Rynduch.

Tegoroczną Inaugurację rozpoczął zorganizowany w piątek na sądeckim Rynku montaż słowno-muzyczny poświęcony pamięci poległych w Powstaniu Warszawskim. Następnie odbył się maraton biegowy z Rynku na Starą Sandecję, prowadzony przez władze Chorągwi oraz Hufca, a także reprezentantów każdego z pionów. Na Starej Sandecji czekała na harcerzy niespodzianka – pokaz sztucznych ogni.

Sobotę harcerze spędzili pod hasłem gier miejskich, w których poznawali uroki Nowego Sącza oraz trochę historii. Przez cały dzień uczestniczyli w grach: “Dobre wróżby”, “Techniki harcerskie”, “Nowosądecka Starówka” oraz “Powstanie Warszawskie”. Były one przeplatane z zajęciami biletowanymi, m.in.: spotkanie z gadami, zajęcia na strzelnicy LOK, przepis na wystawę, break dance – warsztaty taneczne, tworzenie eko biżuterii, tor przeszkód. Wieczorem harcerze bawili się na koncercie zespołu Wołosatki w MOK w Nowym Sączu.

W niedzielę podczas ostatniego dnia Inauguracji Roku Harcerskiego “Nowy Sącz dobrze wróży” wszyscy uczestnicy spotkali się na uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Św. Małgorzaty, koncelebrowanej przez księdza Krzysztofa Czecha, kapelana sądeckiego hufca.

Po Mszy Świętej cały zlot przemaszerował na sądecki Rynek, gdzie miał miejsce apel kończący trzydniowy harcerski start. Za rok inauguracyjne spotkanie odbędzie się w Wieliczce.

 

pwd. Marcin Gromadzki

{gallery}ZHP{/gallery}