Graniami szedłbym tak jak drzewiej –
Od Kieżmarskiego po Rohacze –
W doliny patrzeć, staczać boje
W halnego wichru dzikim wiewie,
Słuchać, jak woda w ścianach płacze…
O serce, serce! Tatry moje! 
                                       Mariusz Zaruski, Gdy przyjdzie pora 

7 kwietnia 2016 r. w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego w Kuźnicach w Zakopanem miała miejsce uroczysta gala finałowa, podczas której wręczono nagrody i dyplomy Laureatom XI Edycji Konkursu Literackiego „Na tatrzańskim szlaku” ph. „Tatrzańskie zauroczenie” zorganizowanego przez Zespół Szkół w Poroninie i Tatrzański Park Narodowy pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie. Nasz uczeń z kl.6c Mateusz Sacha zdobył II miejsce w kategorii – kartka z pamiętnika. Do konkursu przygotowała go polonistka Agata Podłęcka.

Laureaci zebrali gratulacje od organizatorów uroczystości, m.in. od państwa Małgorzaty i Marka Kotów – pracowników edukacyjnych Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przedstawicieli jury, którzy podziękowali za tak ogromne zainteresowanie konkursem. W tym roku napłynęła rekordowa liczba prac – 353 z 55 szkół województwa małopolskiego. Tym razem uczniowie redagowali kartki z pamiętnika nawiązujące tematycznie do myśli zawartej w zacytowanym fragmencie wiersza Mariusza Zaruskiego, opis przeżyć wewnętrznych inspirowanych wędrówką po Tatrach oraz wiersz ukazujący piękno tatrzańskiej przyrody.


Jesteśmy dumni z sukcesu Mateusza. Życzymy mu dalszych sukcesów w literackich zmaganiach.

{gallery}/laureat-literacki{/gallery}