22 kwietnia 2015 roku uczniowie wraz z opiekunami kilku szkół gminy Brzesko wzięło udział w niecodziennym, podniosłym wydarzeniu – Sympozjum „Po jego śladach… Święty Jan Paweł II Inspiracją dla artystów”. Nasza szkoła również odpowiedziała na zaproszenie Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Reprezentowali nas uczniowie klasy 5c Mateusz Sacha i Bartłomiej Kózka – wyróżniający się w konkursach literackich i plastycznych o św. Janie Pawle II i bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Na uwagę zasługuje fakt, że ich wychowawczyni Agata Podłęcka była jednym z prelegentów sympozjum jako poetka, pedagog i animatorka Grupy Teatralnej propagującej nauczanie naszego papieża. Wygłosiła ona prelekcję pt. „Co ze mną, co z nami Janie Pawle II?”. Wśród mówców znaleźli się wybitni artyści rzeźbiarze, malarze, fotograficy, filmowcy, kolekcjonerzy, muzykolodzy. Największym przeżyciem było spotkanie z Adamem Bujakiem – osobistym fotografem Jana Pawła II, z Haliną Kwiatkowską – 94-letnią aktorką i przyjaciółką Karola Wojtyły oraz rzeźbiarzem

prof. dr hab. Czesławem Dźwigajem. Patronat nad wydarzeniem sprawowali m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana i Uniwersytet Papieski w Krakowie. Całe przedsięwzięcie prowadził jako konferansjer Wojciech Sukiennik – młody, ale już znany aktor pochodzący z Brzeska, zaś wiersze artystów deklamował absolwent naszej szkoły Franciszek Podłęcki.

Gośćmi sympozjum byli też przedstawiciele Brzeska: burmistrz Grzegorz Wawryka, dyr. Miejskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Cuber, dyr. Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Maria Marek, założycielka Salonu Literackiego „Petersówka” Zuzanna Peters – Musiał. Dzieci podziwiały wystawę rzeźb prof. Dźwigaja, obejrzały film dokumentalny o życiu i nauczaniu JPII, komentowany przez jego twórczynię Wandę Różycką – Zborowską. Zdobywały cenne autografy i poznawały ciekawych ludzi nauki i kultury. Otrzymały też unikatowe egzemplarze książkowe. Niewątpliwie była to wielka uczta dla ducha i zachęta do twórczej postawy życiowej.

 

 PROGRAM SYMPOZJUM

{gallery}sympozjum{/gallery}