Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej

 

15 października 2015r. miały miejsce gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Za oprawę artystyczną odpowiedzialne było nasze koło teatralne w teamie z młodymi artystami szkoły muzycznej i tancerzy Thomas Dance.

Uczniowie zaprezentowali inscenizację odzwierciedlającą fragment ich szkolnego życia, wielorakości charakterów i temperamentów, udowadniając, że mimo wszystko lubią szkołę, szanują nauczycieli i to dla nich chcą coś miłego zagrać, zatańczyć i zaśpiewać. W końcu to nauczyciele wszystkiego ich nauczyli.

W czasie gminnych obchodów DEN przyznano nagrody szkołom, które w ubiegłym roku szkolnym osiągnęły najlepsze wyniki w rywalizacji sportowej. PSP nr 2 z Brzeska wywalczyła I miejsce w skali powiatu w kategorii szkół podstawowych. Nagrodę burmistrza otrzymała zaś pani Barbara Bujak – Zając.

  {gallery}gminny_den{/gallery}

„Wy jesteście moją nadzieją …” Sympozjum w Krakowie

 

23 października 2015r. odbyło się w Krakowie sympozjum “Wy jesteście moją nadzieją, św. Jan Paweł II Ojciec Młodzieży”. Sympozjum zorganizowała Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wydarzenie było również wyrazem duchowego przygotowania do przyszłorocznych XXXI Światowych Dni Młodzieży. Trwało ono od godz. 15.00 do 21.00. Uczestnicy zastanawiali się nad spuścizną Jana Pawła II. 

Na to niezwykłe wydarzenie zostali również zaproszenie przedstawiciele naszej szkoły z koła teatralnego wraz z dyrekcją i opiekunką Agatą Podłęcką – moderatorką całego sympozjum. Zresztą wielu absolwentów koła teatralnego obecnie należących do Grupy Teatralnej GT odegrało w nim też istotną rolę, wystawiając montaż słowno – muzyczny poświęcony spuściźnie św. Jana Pawła II pt. „Co ze mną, co z nami Janie Pawle II”. Jej przywiązanie do naszego Ojca Świętego oraz propagowanie kultu Jana Pawła II jest powszechnie znane w okolicy. Dotarło nawet do Krakowa i do samej pani prezydentowej Agaty Kornhauser – Dudy, która swą wdzięczność dla GT wyraziła w okolicznościowym liście kierowanym na ręce uczestników sympozjum. Wspaniałe jest to, że nasi uczniowie wielokrotnie w tych programach brali znaczący udział.

Dzieciom towarzyszyli też ks. proboszcz Wojciech Werner, ks. Radosław Olejarz, pani Jolanta Sarlej i emerytowana nauczycielka plastyki pani Anna Serwin.

Aula Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II po brzegi wypełniona była młodzieżą z Krakowa, Rzeszowa, Limanowej, Nowego Targu i szkół powiatu brzeskiego oraz dorosłymi dostojnymi gośćmi. Na zaproszenie odpowiedziała m.in. pani dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku Maria Marek .

Do udziału w dyskusji zaproszono znakomitych gości :

– Wandę Gawrońską – siostrzenicę bł.  Piera Giorgio Frassatiego, która specjalnie przyleciała z Rzymu; przypominała, że to św. Jan Paweł II w młodości stawiał Frassatiego sobie za wzór, nazywał go nawet człowiekiem ośmiu błogosławieństw; on też wyniósł go do chwały ołtarzy i ogłosił patronem młodzieży; jego szczątki przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży;

– ojca Jana Górę, doktora teologii, dominikanina zaprzyjaźnionego ze św. Janem Pawłem II, skupiającego przy sobie rzesze młodzieży na lednickich polach, podkreślającego, że papież „nie bał się być autorytetem dla młodych”;

– ks. dr. hab. Roberta Nęcka – rzecznika prasowego Archidiecezji Krakowskiej, wykładowcę Wydziału Nauk Społecznych UP JPII w Krakowie, który przedstawił Ojca Świętego jako człowieka docierającego do młodzieży poprzez humor;

– brzeszczankę Zuzannę Peters –Musiał, która opowiadała o przyjaźni, jaka łączyła Karola Wojtyłę z Jerzym Klugerem i jej ojcem Jerzym Petersem; przez skype rozmawiała z Karolem Hagenhuberem, synem właściciela wadowickiej cukierni, do której przyszły papież chodził na słynne kremówki;

– Adama Bujaka– fotografa, który cały pontyfikat towarzyszył z aparatem fotograficznym Janowi Pawłowi II, nawet w najbardziej osobistych momentach jego życia;

– ks. Artura Ważnego – dyrektora Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Diecezji Tarnowskiej, egzorcystę, który podzielił się postrzeganiem młodzieży oczyma św. Jana Pawła II.

Ogromnym przeżyciem dla młodych była wideokonferencja z Floribeth Morą Diaz – cudownie uzdrowioną za wstawiennictwem Jana Pawła II. Kostarykańska prawniczka z pomocą tłumacza ks. Franciszka Filara opowiadała o swojej chorobie i niewytłumaczalnym z punktu widzenia medycyny uzdrowieniu, udziale w kanonizacji Ojca Świętego oraz o tym jak dziś dzieli się swoim świadectwem. Rozmowę z nią prowadziła Agata Podłęcka. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa rodzinnych pamiątek państwa Peters z zaprzyjaźnionej ze szkołą Petersówki, związanych z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II i wystawa dotycząca życia bł. Piotra Jerzego Frassatiego – patrona młodzieży.

Nasi uczniowie mieli okazję osobiście rozmawiać z prelegentami, zbierali autografy, robili pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy zostali przez organizatorów serdecznie ugoszczeni, a na koniec otrzymali drobne upominki.

 {gallery}sympozjum_krk{/gallery}

 

„Tamci chłopcy już się nie zmienią”

 

10 listopada 2015r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Było to kolejne wyzwanie dla koła teatralnego, czyli klasy 6c, bowiem to oni zaprezentowali montaż słowno – muzyczny poświęcony niewiele starszym od siebie bohaterom – Polakom, którzy swe młode życie oddawali za ojczyznę, ginąc w powstaniach, umierając na wojnach, pochowani wielokrotnie w bezimiennych, polnych mogiłach. Wierszom autorstwa Agaty Podłęckiej towarzyszyły piosenki legionowe i wystawa reprodukcji najsłynniejszych obrazów patriotycznych. Tytuł inscenizacji zaczerpnięty został z wiersza ks. Jana Twardowskiego, który stał się piosenką finałową.

„Tamci chłopcy już się nie zmienią, oczy mają zawsze wzburzone…”

 {gallery}tamci_chlopcy{/gallery}