Narodowe czytanie „Lalki”

 

Jeszcze nie rozpoczął się rok szkolny 2015/2016, gdy uczniowie klasy 6c z koła teatralnego „Stonoga” w składzie: Gabriela Gniadek, Klaudia Haber, Kamila Kita, Patrycja Serafin, Bartłomiej Kózka, Piotr Owca i Mateusz Sacha przychodzili na próby i przygotowywali się do pierwszego występu.

Na zaproszenie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w sobotę 05.09.2015r. wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Lalki” Bolesława Prusa pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Imprezę uświetnili inscenizacją pt. „Lalka” do muzyki filmowej z serialu o tym samym tytule i tym samym wprowadzili zebranych w klimat epoki.

Wśród czytających znaleźli się: Grzegorz Wawryka (burmistrz Brzeska), Edward Dobrzański (aktor teatralny i filmowy), Magdalena Nagięć (dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie), Zuzanna Peters-Musiał (organizatorka Salonu Literackiego “Petersówka”), Beata Wieczorek (przedstawicielka Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie), Urszula Białka (dyrektor PSP nr 2 w Brzesku), Dorota Wójcik (dyrektor PSP nr 3 w Brzesku), Marię Góra (dyrektor ZSP nr 1 w Brzesku), Maria Marek (dyrektor PiMBP w Brzesku), Agata Podłęcka (poetka, polonistka z PSP nr 2 w Brzesku), ks. Radosław Olejarz (parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku), Ewa Łupińską-Toroń (nauczyciel z PSP nr 2 w Brzesku, prowadzącą grupę teatralną GRUPA 25+ przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku), Katarzyna Pacewicz-Pyrek (mieszkanka Brzeska, aktywnie działającą na rzecz społeczności lokalnej), Krzysztof Bogusz (pracownik Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, radny miejski), Franciszek Podłęcki (przedstawiciela młodzieży, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzesku) oraz Shivakumar Shekar, dzięki któremu Narodowe Czytanie w Brzesku przybrało charakter międzynarodowy.

To cenna lekcja patriotyzmu i postawy obywatelskiej dla dorastającego pokolenia Polaków.

{gallery}czytanielalki{/gallery}

 

 

Uroczystości patriotyczne na Słotwinie

 

Jak co roku, mieszkańcy gminy Brzesko  spotkali się przy obelisku upamiętniającym  ofiary bombardowania pociągu ewakuacyjnego we wrześniu 1939 roku. W poniedziałkowe popołudnie 7 września 2015r. udali się tam również przedstawiciele naszej szkoły –dyrekcja, samorząd szkoły, harcerze, delegacje klas, nauczyciele i członkowie koła teatralnego z kl. 6c. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, po czym poczty sztandarowe, przedstawiciele miejscowych władz, placówek oświatowych, licznych instytucji 

Po odśpiewaniu hymnu Polski  i wystąpieniu zastępcy burmistrza Jerzego Tyrkiela, autorski program artystyczny zaprezentowali uczniowie kl. 6c z koła teatralnego „Stonoga” oraz grupa teatralna działająca przy parafii Miłosierdzia Bożego pod kierunkiem Agaty Podłęckiej. Zebrani mogli usłyszeć z ust dzieci pytania o władzę i jej sens, o wizję ojczyzny, o obraz Polski w naszych sercach. Nikt tak nie poruszy najczulszych strun sumienia dorosłego człowieka, jak skupione, przejęte dziecko. 

 {gallery}slotwina{/gallery}

Uśmiechnięte spotkanie z poczytnym pisarzem

 

6 października całe koło teatralne, czyli 6 oraz uczniowie z klasy 4a wzięli udział w brzeskiej Bibliotece w spotkaniu autorskim z Marcinem Pałaszem – pisarzem pełnych optymizmu i humoru książek dla dzieci młodszych i starszych. Wszystkie jego książki bawią i to nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Podczas spotkania, autor opowiadał o swoich książkach, mówił o tym, co jest inspiracją do ich tworzenia. Wspomniał też o próbach napisania prawdziwego horroru, z którego i tak ostatecznie wyszła komedia. Życiowe motto pisarza brzmi “Słowa niosą uśmiech”. I tak faktycznie było na spotkaniu. Pan Marcin opowiedział historię przyjaźni ze swoim psem Elfem, który stał się bohaterem kilka wydanych już książek. Powieść „Sposób na Elfa” otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012, natomiast w 2013 otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Spotkanie upłynęło w niezwykle miłej i pełnej śmiechu atmosferze. Dzieci zadawały także mnóstwo pytań, wielokrotnie kłopotliwych i zbyt bezpośrednich, na które gość udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Na zakończenie uczniowie zakupili dużo książek, które autor opatrzył osobistymi wpisami z autografem. Kolejka do podpisów była całkiem spora. Był to czas znakomitej edukacji polonistycznej poprzez dobrą zabawę.

 {gallery}spotkanie_pisarz{/gallery}