14 listopada 2014r. uczniowie klas 6a, 6b, 6c i 6d  wraz z panią dyrektor Urszulą Białką i nauczycielkami uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu w Salonie Literackim „ Petersówka” zorganizowanym przez właścicielkę willi Zuzannę Peters Musiał i przez polonistkę Agatę Podłęcką. Niezwykłym gościem okazała się Gutka Szczekacz, dziś znana na świecie jako Tova Ben – Zvi.

To jeden z ostatnich żyjących świadków holokaustu i okrucieństw II wojny światowej. Ta niezwykle pogodna staruszka urodziła się w Łodzi. Była córką żydowskiego kantora. Jako jedna z niewielu przeżyła piekło getta łódzkiego i hitlerowskich obozów koncentracyjnych.  Cudem przeżyła zagładę.Nigdy nie straciła nadziei. Jest dobrze znana jako wykładowca, poetka i śpiewaczka; śpiewa w wielu językach, m.in. po hebrajsku, w jidysz, ladino, po polsku oraz w esperanto. Występowała w wielu krajach Eurpy, obu Ameryk i Afryce Południowej. Mieszka w Tel – Awiwie, a obecnie pomaga przy dokumentowaniu łódzkiego muzeum getta. Możliwe, że z Łodzią zwiąże się na dłużej.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i przejęciem słuchali opowieści Tovy i jej menadżerki o transporcie do obozu, o traktowaniu więźniów, utracie ojca i brata, o ucieczkach i wolności, o cennych zapiskach znalezionych w obcasie jej buta. Słuchali też pięknych pieśni, z których kilka znają, lecz nie wiedzieli skąd. Oglądali pamiątki, a na koniec robili sobie z Tovą zdjęcia i zamieniali kilka słów. Był to czas ważnej, żywej lekcji historii i jednocześnie refleksji nad siłą uczuć do ojczyzny i istotą pokoju na świecie.  

{gallery}tova{/gallery}