21 kwietnia uczniowie naszej szkoły, którzy brali udział w konkursie powiatowym „Znamy wasze imiona” uczestniczyli w wycieczce do Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej. Patronat honorowy nad konkursem objął burmistrz Brzeska Pan Tomasz Latocha. Współorganizatorem konkursu był Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku i stowarzyszenie „Pamięć i dialog.
Wspólna historia”, które ufundowało dla wszystkich uczestników wycieczkę. Jej celem było zwiedzanie miejsc związanych ze społecznością żydowską. Dla każdego człowieka czymś istotnym jest znajomość własnych korzeni, znajomość historii rodziny, ale także miejsc w których żyjemy. Historię Brzeska i okolic przez kilkaset lat tworzyli wspólnie Polacy i Żydzi.
Społeczność Żydów brzeskich i całej narodowości żydowskiej zniszczyli ponad 70 lat temu okupanci hitlerowscy. Pamięć o Holokauście jest formą hołdu dla tych ludzi, którzy ponieśli śmierć tylko z powodu swojego pochodzenia.
Pierwszym etapem wycieczki był las Buczyna w Zbylitowskiej Górze, gdzie w kilku grobach masowych pochowanych jest około 10 000 osób, głównie Żydów, w tym również pochodzących z Brzeska. W Tarnowie wspólnie z przewodnikiem Panem Adamem Bartoszem wędrowaliśmy ulicami, gdzie kiedyś mieszkali Żydzi. Następnie udaliśmy się na cmentarz żydowski, gdzie uczniowie dowiedzieli się żydowskich tradycjach pogrzebowych, a następnie podeszliśmy do grobu urodzonego w Brzesku Mordechaja Dawida Brandstattera –jednego z pierwszych hebrajskojęzycznych pisarzy. Ostatnim punktem wycieczki była synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej. Wspólnie z dyrektorem Ośrodka Spotkania Kultur, który mieści się w budynku Panem Pawłem Chojnowskim, zwiedziliśmy piękną synagogę i usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji o religii żydowskiej.
Bardzo dziękujemy za możliwość udziału w tej bardzo wartościowej wycieczce.
Opiekun wycieczki mgr Dorota Pstrąg