W dniach 18-20 stycznia 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Brzesku harcerze uczestniczyli w corocznej Zimowej Harcerskiej Akademii, która na celu miała szkolenie przyszłych funkcyjnych: zastępowych bądź przybocznych, w swoich środowiskach ZHP.

Pod opieką druha przewodnika Marcina Gromadzkiego w Akademii udział wziął również nasz Szczep Drużyn im. Bohaterów Września. Z drużyny Stefana Starzyńskiego były to Iga Pietrucha, Julia Strojny, Maria Falkowska, Aleksandra Reczek, Jesika Kusion, Małgorzata Kukułka, Kinga Dorosz i Karol Suchomel, a z drużyny mjr Hubala Witold Piróg.

Pod nadzorem komendanta Akademii hm. Adama Zydronia oraz pod opieką instruktorów hm. Marii Tyki, hm. Marii Motyki, phm. Piotra Krawczyka, pwd. Bartłomieja Turleja, pwd. Marcina Gromadzkiego, druhny Anny Poliszak i pwd. Wojciecha Lechowicza uczestnicy przez trzy dni szkolili się w różnych dziedzinach harcerskiego życia: uczyli się sprawnie przeprowadzać zbiórki, poznawali cele działania ZHP, sposoby zdobywania stopni i sprawności, tajniki szyfrowania, rodzaje węzłów, uczyli się nowych piosenek oraz kształtowali swoją dyscyplinę w trakcie zajęć z musztry harcerskiej. Był również czas na elementy sportowe (gra w piłkę nożną, koszykówkę i piłkę ręczną) jak i również kibicowanie naszej reprezentacji w meczu piłki ręcznej z Francją.

W poniedziałkowy wieczór harcerze uczcili pamięć ofiar bombardowania węzła kolejowego przy stacji Brzesko-Słotwina poprzez zapalenie znicza oraz wysłuchanie z ust hm. Adama Zydronia Apelu Poległych.

Klamrą spinającą całą Harcerską Akademię okazał się środowy Złaz na Bocheniec, gdzie celem był zabytkowy kościółek pod wezwaniem Św. Anny.

Na zakończenie odbył się uroczysty apel, podczas którego komendant Hufca Brzesko pwd. Bartłomiej Turlej dziękował wszystkim za przybycie, za pilną naukę podczas szkolenia i dyscyplinę w trakcie gier i zabaw, a także zapraszał na drugą część Harcerskiej Akademii, która w kwietniu odbędzie się w Publicznym Gimnazjum w Jadownikach.

 

{gallery}zimowaharcerskaakademia{/gallery}