W dniach 16-18 lutego 2015r. harcerze z Hufca Brzesko uczestniczyli w corocznej Akademii Harcerskiej, która na celu miała szkolenie przyszłych funkcyjnych: zastępowych bądź przybocznych, w swoich środowiskach ZHP. Bazą działań była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Brzesku, która w swoje mury przyjęła druhów z Czchowa, Jadownik, Jasienia, Mokrzysk, Szczurowej, Tworkowej, Zaborowa i oczywiście z Brzeska.

 

Pod opieką pani Alicji Pawliny, druha przewodnika Marcina Gromadzkiego oraz druha z młodzieżowej kadry harcerskiej, odkrywcy Miłosza Plichty, w Akademii udział wziął również nasz Szczep Drużyn im. Bohaterów Września w osobach: Wiktoria Grodna, Weronika Kural, Zofia Górska, Magdalena Wiśniowska, Marlena Łanocha, Karolina Laska, Anastazja Biernat, Karolina Romańska, Wiktoria Buda, Piotr Ropek, Witold Piróg, Wiktor Blecharski, Jakub Mida, Adrian Blecharski, Dariusz Matras, Hubert Małajowicz, Filip Palej i Szymon Opoka.

Przez trzy dni uczestnicy Akademii szkolili się w różnych dziedzinach harcerskiego życia: uczyli się sprawnie przeprowadzać zbiórki, poznawali cele działania ZHP, sposoby zdobywania stopni i sprawności, tajniki szyfrowania, rodzaje węzłów, udzielania pierwszej pomocy, uczyli się nowych piosenek oraz kształtowali swoją dyscyplinę w trakcie zajęć z musztry harcerskiej. Był również czas na elementy sportowe, które prowadzili pwd. Dorota Świątkowska i pwd. Marcin Gromadzki (gra w koszykówkę i piłkę ręczną) jak i również dyskotekę, która kończyła okres karnawału.

W poniedziałkowy wieczór harcerze uczcili pamięć ofiar bombardowania węzła kolejowego przy stacji Brzesko-Słotwina, którzy zapalili znicz oraz w zadumie słuchali z ust hm. Adama Zydronia i pwd. Bartłomieja Turleja historię owego wydarzenia.

Klamrą spinającą całą Harcerską Akademię okazał się środowy wymarsz na jadownicką górę Bocheniec gdzie celem był zabytkowy kościółek Św. Anny, w którym druhny i druhowie uczestniczyli we Mszy Św. Wielogodzinna wyprawa nie „złamała” żadnego harcerza, gdyż wszyscy zaliczyli ponad dziesięciokilometrową trasę bez zawracania czy podwózki jakimkolwiek środkiem transportu.

Na zakończenie odbył się uroczysty apel, podczas którego komendantka Hufca Brzesko hm. Maria Tyka, dziękowała wszystkim za przybycie, za pilną naukę podczas szkolenia i dyscyplinę w trakcie gier i zabaw oraz zapraszała na drugą część Harcerskiej Akademii, która w maju odbędzie się w Piaskach Drużkowie.

 

pwd. Marcin Gromadzki

{gallery}zhp-zima{/gallery}